Articles
Tickets:
Viagogo
See Tickets
Friday, 13. December | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Saturday, 14. December, Afternoon | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Saturday, 14. December, Evening | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Sunday, 15. December, Evening | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Monday, 16. December | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Tuesday, 17. December | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Wednesday, 18. December | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Thursday, 19. December | 1xPrelim + 4xRound 1 | Report |
Friday, 20. December | 3x Second Round | Report |
Saturday, 21. December | 3x Second Round | Report |
Sunday, 22. December, Afternoon | 3x Second Round | Report |
Sunday, 22. December, Evening | 3x Second Round | Report |
Monday, 23. December | 3x Second Round | Report |
Friday, 27. December, Afternoon | 1 X Second Round, 2x Third Round | Report |
Friday, 27. December, Evening | 3x Third Round | Report |
Saturday, 28. December, Afternoon | 3x Third Round | Report |
Saturday, 28. December, Evening | 2x Quarterfinals | Report |
Sunday, 29. December | 2x Quarterfinals | Report |
Monday, 30. December | Semi-Final2 | Report |
Wednesday, 1. January | Final | Report |
John Part | 3:2 | Mareno Michels |
Rob Szabo | 4:3 | Ian Moss |
Peter Wright | 3:0 | Joe Cullen |
Phil Taylor | 3:1 | Rob Szabo |
Richie Burnett | 3:1 | Dean Winstanley |
Report
Afternoon
Mark Walsh | 2:3 | Jarkko Komula |
Colin McGarry | 2:4 | Per Laursen |
Wayne Jones | 2:3 | Kevin McDine |
Terry Jenkins/Ninedarter | 2:3 | Per Laursen |
Ian White | 3:1 | Kyle Anderson/Ninedarter |
Report Second Day, Afternoon
Evening
Julio Barbero | 4:1 | Andree Welge |
Robert Thornton | 3:1 | Max Hopp |
Gary Anderson | 3:0 | Mark Dudbridge |
Andy Hamilton | 3:1 | Julio Barbero |
Paul Nicholson | 3:0 | Stuart Kellett |
Report Second Day Evening
Dave Chisnall | 2:3 | John Henderson |
Dennis Lindskjold | 1:4 | Colin Osborne |
Raymond van Barneveld | 3:0 | Jamie Lewis |
Brendan Dolan | 3:0 | Colin Osborne |
Jamie Caven | 3:1 | Jelle Klaasen |
Report third day
Ronnie Baxter | 0:3 | Ricky Evans |
Devon Petersen | 4:1 | Mohammed Latif Sapup |
Kim Huybrechts | 3:1 | Ronny Huybrechts |
Steve Beaton | 1:3 | Devon Petersen |
Mervyn King | 3:0 | Darin Young |
Report Fourth day
Colin Lloyd | 2:3 | Beau Anderson |
Zoran Lerchbacher | 4:1 | Ben Ward |
Vincent van der Voort | 3:1 | Matt Clark |
Michael van Gerwen | 3:0 | Zoran Lerchbacher |
Simon Whitlock | 3:0 | Ross Smith |
Report Fifth Day
Andy Smith | 3:1 | Steve Brown |
Morihiro Hashimoto | 4:2 | Paul Lim |
Justin Pipe | 3:1 | Arron Monk |
Michael Smith | 3:1 | Morihiro Hashimoto |
Adrian Lewis | 3:0 | Dennis Smith |
Report 6. Day
Mark Webster | 3:2 | Mensur Suljovic |
Gino Vos | 1:4 | Royden Lam |
James Wade | 3:2 | Darren Webster |
Wes Newton | 3:1 | Royden Lam |
Kevin Painter | 3:0 | Tomas Seyler |
Report Day 7
Peter Wright | 4:2 | Per Laursen |
Raymond van Barneveld | 4:3 | Jamie Caven |
Phil Taylor | 3:4 | Michael Smith |
Andy Hamilton | 1:4 | Richie Burnett |
Robert Thornton | 4:0 | Beau Anderson |
Kim Huybrechts | 3:4 | Ian White |
Report
Afternoon
Brendan Dolan | 1:4 | Gary Anderson |
Kevin Painter | 4:0 | Paul Nicholson |
Simon Whitlock | 4:0 | Jarkko Komula |
Report Afternoon
Evening
Wes Newton | 4:0 | John Part |
John Henderson | 3:4 | Mark Webster |
Michael van Gerwen | 4:1 | Kevin McDine |
Report Evening
James Wade | 4:3 | Andy Smith |
Mervyn King | 4:2 | Ricky Evans |
Adrian Lewis | 4:1 | Vincent van der Voort |
Report Day 11
Afternoon
Second Round
Justin Pipe | 1:4 | Devon Petersen |
Third Round
Wes Newton | 4:1 | Robert Thornton |
Richie Burnett | 3:4 | Ian White |
Report Day 12, Afternoon
Evening
Third Round
Simon Whitlock | 4:0 | Kevin Painter |
Michael Smith | 3:4 | Peter Wright |
Mark Webster | 4:3 | Raymond van Barneveld |
Report Day 12, Evening
Afternoon
Third Round
Adrian Lewis | 4:1 | Mervyn King |
James Wade | 4:0 | Devon Petersen |
Michael van Gerwen | 4:3 | Gary Anderson |
Report Day 13, Afternoon
Evening
Quarterfinals
Peter Wright | v | Wes Newton |
Ian White | 4:5 | Simon Whitlock |
Quarterfinals 1
Adrian Lewis | 5:1 | James Wade |
Mark Webster | 3:5 | Michael van Gerwen |
Report Quarterfinals 2
Peter Wright | 6:2 | Simon Whitlock |
Adrian Lewis | 0:6 | Michael van Gerwen |
Report Semifinals
Peter Wright | 4:7 | Michael van Gerwen |
Report Final
PDC Players Championship Order of Merit
First Round
Top 32 Order of Merit |
Top 16 not otherwise qualified Pro Tour Order of Merit |
Top 4 not otherwise qualified European Order of Merit |
Winner North American Order of Merit | Darin Young |
Winner DPA Australian Grand Prix Order of Merit | Kyle Anderson |
Winner Oceanic Masters | Beau Anderson |
Winner PDPA Qualifier | Matt Clark | -->
Japan | Morihito Hashimoto |
Philippines | Edward Santos - replaced by Colin Osborne |
South Asia (Thailand, Malaysia, Singapore u.a.) | Mohd Latif Sapup |
Greater China | Royden Lam |
Winner Scandinavian OOM | Per Laursen |
Second Scandinavian OOM | Dennis Lindskjöld |
Germany | Andree Welge |
West Europe | Gino Vos |
East Europe | Zoran Lerchbacher |
South Europe | Julio Barbero |
Winner Irish Matchplay | Colin McGarry |
Winner South African Masters | Devon Petersen |
New Zealand | Rob Szabo |
Winner PDC Challenge Tour OOM | Ben Ward |
Runner-up PDPA Qualifier | Ian Moss |
Dartslive Soft-Tip World Champion | Paul Lim |
Top ⇑