Schedule
Saturday, 2. January | Ladies First Round, Men Preliminary and First Round | Report and Statistics |
Sunday, 3. January | Ladies First Round, Men Preliminary and First Round | Report and Statistics |
Monday, 4. January | Ladies First Round, Men Preliminary and First Round | Report and Statistics |
Tuesday, 5. January | Ladies and Men First Round | Report and Statistics |
Wednesday, 6. January | Ladies First Round, Men Second Round |
Thursday, 7. January | Ladies Quarterfinals, Men Second Round | Report and Statistics |
Friday, 8. January | Ladies Semifinals, Men Quarterfinals | Report and Statistics |
Saturday, 9. January | Ladies Final, Men Semifinals | Report and Statistics |
Sunday, 10. January | Men Final |
Afternoon
Jim Williams | 3:0 | Tony O'Shea |
Craig Caldwell | 3:1 | Alan Soutar |
Lisa Ashton | 2:0 | Paula Jacklin |
Darryl Fitton | 2:3 | Dennis Harbour |
Evening
Larry Butler | 3:2 | James Hurrell |
Anastasia Dobromyslova | 1:2 | Anca Zijlstra |
Matthew Medhurst | 0:3 | Jeff Smith |
Glen Durrant | 3:0 | Dean Reynolds |
Report and Statistics
Afternoon
Scott Mitchell | 3:2 | Craig Caldwell |
Peter Sajwani | 3:2 | Sam Hewson |
Fallon Sherrock | 1:2 | Ann-Louise Peters |
David Cameron, CAN | 0:3 | Ted Hankey |
Evening
Kostas Pantelidis | 3:2 | Darren Peetoom |
Trina Gulliver | 2:1 | Dee Bateman |
Seigo Asada | 3:1 | Darius Labanauskas |
Scott Waites | v | Willem Mandigers |
Report and Statistics Second Day
Afternoon
Rob Modra | 0:3 | John Walton |
Jeffrey de Graaf | 2:3 | Richard Veenstra |
Pip Blackwell | 0:3 | Martin Atkins |
Evening
Ryan de Vreede | 2:3 | Larry Butler |
Aileen de Graaf | 2:0 | Casey Gallagher |
Jamie Hughes | 3:0 | Ross Montgomery |
Martin Phillips | 3:0 | Ted Hankey |
Afternoon
Martin Adams | 0:3 | Jeff Smith |
Mark McGeeney | 3:0 | Peter Sajwani |
Deta Hedman | 2:0 | Corinne Hammond |
Gary Robson | 1:3 | Madars Razma |
Evening
Geert de Vos | 3:1 | Kostas Pantelidis |
Zoe Jones | 2:1 | Tina Osborne |
Wesley Harms | 3:1 | Seigo Asada |
Brian Dawson | 3:2 | John Walton |
Reports Fourth Day
Afternoon
Ladies First Round
Lorraine Winstanley | 2:0 | Rachel Brooks |
Men Second Round - Two Matches
Glen Durrant | 4:0 | Larry Butler |
Wesley Harms | 4:3 | Jim Williams |
The last first round matches of the women will be played between the two men's matches
Evening
Men Second Round - Three Matches
<Dennis Harbour | 4:1 | Martin Phillips |
Madars Razma | 1:4 | Jamie Hughes |
Brian Dawson | 1:4 | Jeff Smith |
Afternoon
World Youth Final
Joshua Richardson | 3:2 | Jordan Boyce |
Ladies Quarterfinals, two Matches,
Men Second Round, one match
Zoe Jones | 1:2 | Ann-Louise Peters |
Mark McGeeney | 3:4 | Scott Mitchell |
Lisa Ashton | 1:2 | Trina Gulliver |
Evening
Ladies Quarterfinals and Men Second Round , two matches each
Anca Zijlstra | 1:2 | Aileen de Graaf |
Richard Veenstra | 4:0 | Martin Atkins |
Deta Hedman | 2:0 | Lorraine Winstanley |
Scott Waites | 4:3 | Geert de Vos |
Report, Statistics
Afternoon
Men's Quarterfinals - two matches
Wesley Harms | 1:5 | Jamie Hughes |
Glen Durrant | 4:5 | Scott Waites |
Evening
Ladies Semi-Finals, Men's Quarterfinales, two matches each
Deta Hedman | 2:0 | Ann-Louise Peters |
Jeff Smith | 5:2 | Dennis Harbour |
Trina Gulliver | 2:1 | Aileen de Graaf |
Scott Mitchell | 3:5 | Richard Veenstra |
Report and Statistics
Afternoon
The ladies final will be played between the two men's semi-finals
Ladies Final
Deta Hedman | 2:3 | Trina Gulliver |
Semi-finals men-
Scott Waites | 6:1 | Jamie Hughes |
Jeff Smith | 6:5 | Richard Veenstra |
Report, Statistics
Scott Waites | 7:1 | Jeff Smith |
Men
Seeded Players
Other Qualifiers
First Round
Preliminary Round
Darius Labanauskas
James Hurrell
Jeff Smith Semifinalist 2015
Ted Hankey
John Walton, ENG BDO Qualifier 1
Vladimir Anderson, DEN BDO Qualifier 2, banned - replaced by
Sam Hewson, ENG
Alan Soutar, SCO BDO Qualifier 3
Darren Peetoom, ENG BDO Qualifier 4
Seigo Asada - Qualifier Asia
Rob Modra - Qualifier Australia
Peter Sajwani - Qualifier Baltic and Scandinavia
David Cameron - Qualifier Canada
Costas Pantelidis - Qualifier Eastern Europe
Craig Caldwell - Qualifier New Zealand
Larry Butler - Qualifier USA
Matthew Medhurst - Qualifier Western Europe
Ladies
Seeded Players
Other Qualifiers
Top ⇑