- The Journalist's Church
- Report 2. Evening, Interview Eidams
- The Young Guns
- Alexandra Palace
Tickets:
PDC
Viagogo
Thursday, 17. December | 1xPrelim + 3xRound 1 | Report, Statistics |
Friday, 18. December, Afternoon | 1xPrelim + 3xRound 1 | Report, Statistics |
Friday, 18. December, Evening | 1xPrelim + 3xRound 1 | Report, Statistics |
Saturday, 19. December, Afternoon | 1xPrelim + 3xRound 1 | Report, Statistics |
Saturday, 19. December, Evening | 1xPrelim + 3xRound 1 | Report, Statistics |
Sunday, 20. December, Afternoon | 1xPrelim + 3xRound 1 | Report, Statistics |
Sunday, 20. December, Evening | 1xPrelim + 3xRound 1 | Report, Statistics |
Monday, 21. December | 1xPrelim + 3xRound 1 | |
Tuesday, 22. December | 4x Round 1 | Report, Statistic |
Wednesday, 23. December, Afternoon | 4x Round 1 | |
Saturday, 26. December, Evening | 3x Second Round | Report, Statistics |
Sunday, 27. December, Afternoon | 3x Second Round | |
Sunday, 27. December, Evening | 3x Second Round | Report, Statistics, Day 9 |
Monday, 28. December, Afternoon | 3x Second Round | |
Monday, 28. December, Evening | 3x Second Round | Report, Statistics Day 10 |
Tuesday, 29. December, Afternoon | 1 X Second Round, 2x Third Round | |
Tuesday, 29. December, Evening | 3x Third Round | Report, Statistics, 11. Day |
Wednesday, 30. December | 3x Third Round | Report, Statistics |
Friday, 1. January, Afternoon | 2x Quarterfinals | |
Friday, 1. January, Evening | 2x Quarterfinals | Report, Statistics Quarterfinals |
Saturday, 2. January | Semifinals | Report, Statistics |
Sunday, 3. January | Final | Report, Statistics |
Andy Boulton | 2:1 | Per Laursen |
Jamie Lewis | 1:3 | Daryl Gurney |
Peter Wright | 3:0 | Keegan Brown |
Gary Anderson | 3:0 | Andy Boulton |
Report, Statistics
Afternoon
Quiang Sun | 0:2 | Mick McGowan |
John Henderson | 1:3 | Darren Webster |
Justin Pipe | 0:3 | Christian Kist |
Mark Webster | 3:0 | Mick McGowan |
Report, Statistics, Second Day, Afternoon
Evening
Thanawat Gaweenuntawong | 0:2 | Rene Eidams |
Brendan Dolan | 0:3 | Kyle Anderson |
Kim Huybrechts | 2:3 | David Pallett |
Michael van Gerwen | 3:2 | Rene Eidams |
Report Second Day, Evening
Afternoon
Kim Viljanen | 2:1 | Sven Groen |
Steve Beaton | 3:0 | Koha Kokiri |
Ian White | 1:3 | Dimitri van den Bergh |
Kevin Painter | 3:0 | Kim Viljanen |
Report Third Day, Afternoon
Evening
Keita Ono | 2:0 | Alex Tagarao |
Simon Whitlock | 2:3 | Ricky Evans |
Vincent van der Voort | 3:0 | Laurence Ryder |
Phil Taylor | 3:0 | Keita Ono |
Report, Statistics, Third Day, Evening
Afternoon
Michael Rasztovits | 0:2 | Rob Szabo |
Andy Hamilton | 2:3 | Joe Murnan |
Mensur Suljovic | 3:1 | Jermaine Wattimena |
Jamie Caven | 3:0 | Rob Szabo |
Report, Statistics Fourth Day, Afternoon
Evening
Aleksandr Oreshkin | 2:1 | Paul Lim |
Stephen Bunting | 3:0 | Jyhan Artut |
Raymond van Barneveld | 3:0 | Dirk van Duijvenbode |
Mervyn King | 3:2 | Aleksandr Oreshkin |
Report, Statistics, Fourth Day, Evening
Warrick Scheffer | 0:2 | John Michael |
Robert Thornton | 0:3 | Alan Norris |
Michael Smith | 3:2 | Jeffrey de Zwaan |
James Wade | 3:0 | John Michael |
Dean Winstanley | 2:3 | Ronny Huybrechts |
Wes Newton | 3:1 | Cristo Reyes |
Dave Chisnall | 3:0 | Rowby-John Rodriguez |
Terry Jenkins | 3:1 | Darin Young |
Andrew Gilding | 3:0 | Gerwyn Price |
Benito van de Pas | 3:1 | Max Hopp |
Adrian Lewis | 3:0 | Jan Dekker |
Jelle Klaasen | 3:0 | Joe Cullen |
Ricky Evans | 0:4 | Jamie Caven |
Dave Chisnall | 4:1 | Christian Kist |
Gary Anderson | 4:1 | Daryl Gurney |
Report and Statistics Day 8
Afternoon
Michael Smith | 4:2 | Steve Beaton |
Dimitri van den Bergh | 2:4 | Benito van de Pas |
Vincent van der Voort | 4:2 | Kyle Anderson |
Evening
Raymond van Barneveld | 4:3 | Stephen Bunting |
James Wade | 4:0 | Wes Newton |
Michael van Gerwen | 4:0 | Darren Webster |
Report, Statistics Day 9
Afternoon
Alan Norris | 4:1 | Joe Murnan |
Terry Jenkins | 0:4 | Mark Webster |
David Pallett | 3:4 | Mensur Suljovic |
Evening
Adrian Lewis | 4:0 | Andrew Gilding |
Peter Wright | 4:0 | Ronny Huybrechts |
Phil Taylor | 4:1 | Kevin Painter |
Report, Statistics Day 10
Afternoon, 1 X Second Round, 2 x Third Round
Mervyn King | 2:4 | Jelle Klaasen |
Michael Smith | 4:0 | Benito van de Pas |
James Wade | 4:1 | Jamie Caven |
Evening
Adrian Lewis | 4:0 | Mensur Suljovic |
Gary Anderson | 4:0 | Vincent van der Voort |
Michael van Gerwen | 3:4 | Raymond van Barneveld |
Report, Statistics Day 11
Peter Wright | 4:3 | Dave Chisnall |
Alan Norris | 4:1 | Mark Webster |
Phil Taylor | 3:4 | Jelle Klaasen |
Report, Statistics Day 12
Afternoon
Alan Norris | 4:5 | Jelle Klaasen |
Gary Anderson | 5:1 | James Wade |
Evening
Raymond van Barneveld | 5:4 | Michael Smith |
Adrian Lewis | 5:2 | Peter Wright |
Report, Statistics Quarterfinals
Raymond van Barneveld | 3:6 | Adrian Lewis |
Gary Anderson/Nine-Darter | 6:0 | Jelle Klaasen |
Report, Statistics Semifinals
Adrian Lewis | 5:7 | Gary Anderson |
Report, Statistics Final
European Players Pro Tour Order of Merit
First Round
Top 32 Order of Merit | 1. December |
Top 16 not otherwise qualified Pro Tour Order | 1. December |
Top 4 not otherwise qualified European players from the Pro Tour Order | 1. December |
Winner PDC Spectacular | Darin Young |
Winner DPA Australian Grand Prix Order of Merit | Loz Ryder |
Winner Oceanic Masters | Koha Kokiri |
Winner PDPA Qualifier | Ricky Evans |
Preliminary Round
Top ⇑