Girls
Final
Danielle Ashton, ENG | 4:1 | Rebecca Graham, SCO |
Boys
Final
Justin van Tergouw, NED | 4:2 | Joshua Richards, ENG |
Men
Last 32
Darius Labanauskas, LTU | 3:1 | Jim Williams, WAL 813) |
Allan Edwards, ENG | 0:3 | Jamie Hughes, ENG (4) |
Thomas Junghans, SWI | 3:2 | Wesley Harms, NED (5) |
Danny Noppert, NED | 3:1 | Gary Robson, ENG (12) |
Willem Mandigers, NED | 1:3 | Mark McGeeney, ENG (16) |
John Norman JR., CAN | 0:3 | Glen Durrant, ENG (1) |
Kyle McKinstry, NIR | 1:3 | Darryl Fitton, ENG (8) |
James Hurrell, ENG | 2:3 | Martin Phillips, WAL (9) |
Sven Verdonck, BEL | 3:1 | Jeffrey de Graaf, NED (7) |
Brian Dawson, ENG | 1:3 | Pip Blackwell, ENG (10) |
Krzysztof Ratajski, POL | 3:1 | Ross Montgomery, SCO (15) |
David Concannon, IRE | 1:3 | Martin Adams, ENG (2) |
Johan Engström, SWE | 0:3 | Madars Razma, LAT (14) |
Larry Butler, USA | 3:2 | Scott Mitchell, ENG (3) |
Richard Veenstra, NED | 3:2 | Geert de Vos, BEL (6) |
Cody Harris, NZ | 0:3 | Scott Waites, ENG (11) |
One ladies match will be played alternating with two men's matches. The starting match will be the match between Deta Hedman and Claire Brookin.
Women
Quarterfinals
Deta Hedman, ENG | 4:3 | Claire Brookin, ENG |
Aileen de Graaf, NED | 4:2 | Anastasia Dobromyslova, RUS |
Lisa Ashton, ENG | 4:2 | Mayumi Ouchi, JAP |
Akari Oshiro, JAP | 3:4 | Fallon Sherrock, ENG |
Men
Last 16
Darius Labanauskas, LTU | 1:3 | Jamie Hughes, ENG (4) |
Thomas Junghans, SWI | 3:2 | Danny Noppert, NED |
Mark McGeeney, ENG (16) | 0:3 | Glen Durrant, ENG (1) |
Darryl Fitton, ENG (8) | 2:3 | Martin Phillips, WAL (9) |
Sven Verdonck, BEL | 0:3 | Pip Blackwell, ENG |
Krzysztof Ratajski, POL | 2:3 | Martin Adams, ENG |
Madars Razma, LAT (14) | 0:3 | Larry Butler, USA |
Richard Veenstra, NED | 0:3 | Scott Waites, ENG (11) |
WDDA - Final
Ricky Chilton | 0:3 | Vince D'Hond |
oo
Men
Quarter Finals
Jamie Hughes, ENG | 1:3 | Thomas Junghans, SWI |
Glen Durrant, ENG | 3:1 | Martin Phillips, WAL |
Pip Blackwell, ENG | 1:3 | Martin Adams, ENG |
Larry Butler, USA | 3:1 | Scott Waites, ENG |
Women
Semi-Finals
Deta Hedman, ENG | 3:4 | Aileen de Graaf, NED |
Lisa Ashton, ENG | 4:1 | Fallon Sherrock, ENG |
Men
Semi Finals
Thomas Junghans, SWI | 1:5 | Glen Durrant, ENG |
Martin Adams, ENG | 4:5 | Larry Butler, USA |
Final - Women
Aileen de Graaf, NED | 5:4 | Lisa Ashton, ENG |
Final - Men
Glen Durrant, ENG | 7:3 | Larry Butler |
The Top 16 of the BDO Ranking of the men are seeded and enter the tournament under the last 32.
Seeded Men
Glen Durrant, ENG (1)
Martin Adams, ENG (2)
Scott Mitchell, ENG (3)
Jamie Hughes, ENG (4)
Wesley Harms, NED (5)
Geert de Voos, BEL (6)
Jeffrey de Graaf, NED (7)
Darryl Fitton, ENG (8)
Martin Phillips, WAL (9)
Pip Blackwell, ENG (10)
Scott Waites, ENG (11)
Gary Robson, ENG (12)
Jim Williams, WAL (13)
Madars Razma, LAT (14)
Ross Montgomery, SCO (15)
Mark McGeeney, ENG (16)
Top ⇑