Schedule
England (1) | v | Brazil |
Spain | v | South Africa |
Germany (8) | v | Canada |
Russia | v | Japan |
Belgium (4) | v | Greece |
Austria | v | Philippines |
Northern Ireland (5) | v | Hong Kong |
Republic of Ireland | v | Portugal |
Wales (2) | v | Finland |
Hungary | v | Lithuania |
Australia (7) | v | Italy |
USA | v | Sweden |
Netherlands(3) | v | Denmark |
Gibraltar | v | Singapore |
Scotland (6) | v | China |
Czech Republic | v | Poland |
Eight First Round Matches
Best of Nine, 501 Doubles
Hungary | 3:5 | Lithuania |
Czech Republic | 2:5 | Poland |
Gibraltar | 4:5 | Singapore |
USA | 5:1 | Sweden |
Scotland | 5:0 | China |
Netherlands | 5:1 | Denmark |
Wales | 5:2 | Finland |
Australia | 5:0 | Italy |
Report, Statistics First Day
Eight First Round Matches
Best of Nine, 501 Doubles
Russia | 1:5 | Japan |
Spain | 4:5 | South Africa |
Republic of Ireland | 4:5 | Portugal |
Austria | 5:1 | Philippines |
Northern Ireland | 5:4 | Hong Kong |
Germany | 5:3 | Canada |
England | 5:2 | Brazil |
Belgium | 5:2 | Greece |
Report, Statistics First Round
Afternoon - Four Second Round Matches
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Northern Ireland | 2:0 | Portugal |
England | 2:0 | South Africa |
Australia | 2:0 | USA |
Belgium | 0:2 | Austria |
Northern Ireland 2:0 Portugal
Singles
Brendan Dolan | 4:0 | Jose Marquez |
Jose de Sousa | 4:0 | Jose de Sousa |
Double not necessary
England 2:0 South Africa
Singles
James Wade | 4:1 | Carl Gabriel |
Dave Chisnall | 4:2 | Devon Petersen |
Double not necessary
Australia 2:0 USA
Singles
Simon Whitlock | 4:3 | Danny Lauby |
Damon Heta | 4:2 | Chuck Puleo |
Double not necessary
Belgium 0:2 Austria
Singles
Kim Huybrechts | 1:4 | Mensur Suljovic |
Dimitri van den Bergh | 2:4 | Rowby-John Rodriguez |
Double not necessary
Evening - Four Second Round Matches
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Scotland | 2:0 | Poland |
Germany | 2:1 | Japan |
Netherlands | 2:0 | Singapore |
Wales | 2:1 | Lithuania |
Scotland 2:0 Poland
Singles
Peter Wright | 4:3 | Krzysztof Kciuk |
John Henderson | 4:1 | Krzysztof Ratajski |
Double not necessary
Germany 2:1 Japan
Singles
Gabriel Clemens | 4:2 | Jun Matsuda |
Max Hopp | 0:4 | Yoshihisa Baba |
Double
Netherlands 2:0 Singapore
Singles
Michael van Gerwen | 4:0 | Paul Lim |
Dirk van Duijvenbode | 4:3 | Harith Lim |
Double not necessary
Wales 2:1 Lithuania
Singles
Gerwyn Price | 4:2 | Mindaugas Barauskas |
Jonny Clayton | 2:4 | Darius Labanauskas |
Double
Afternoon - Quarterfinals
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Austria | 2:1 | Northern Ireland |
England | 2:0 | Germany |
Wales | 2:0 | Australia |
Netherlands | 1:2 | Scotland |
Austria 2:1 Northern Ireland
Singles
Mensur Suljovic | 3:4 | Brendan Dolan |
Rowby-John Rodriguez | 4:2 | Daryl Gurney |
Double
Austria | 4:3 | Northern Ireland |
England 2:0 Germany
Singles
James Wade | 4:1 | Gabriel Clemens |
Dave Chisnall | 4:0 | Max Hopp |
Double not necessary
Wales 2:0 Australia
Singles
| 4:1 | Simon Whitlock |
Jonny Clayton | 4:2 | Damon Heta |
Double not necessary
Netherlands 1:2 Scotland
Singles
Michael van Gerwen | 4:1 | John Henderson |
Dirk van Duijvenbode | 1:4 | Peter Wright |
Double
Evening - Semi-finals, Final
Semi-Finals
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
England | 0:2 | Austria |
Wales | 1:2 | Scotland |
England 0:2 Austria
Singles
James Wade | 1:4 | Mensur Suljovic |
Dave Chisnall | 1:4 | Rowby-John Rodriguez |
Double not necessary
Wales 1:2 Scotland
Singles
Gerwyn Price | 2:4 | John Henderson |
Jonny Clayton | 4:2 | Peter Wright |
Double
Final
2 Singles, Best of 7 Legs, followed by Best of 7 Double, followed by two more singles if necessary
3 points necessary for the win
Austria 0:3 Scotland
Singles
Mensur Suljovic | 4:1 | John Henderson |
Rowby-John Rodriguez | 1:4 | Peter Wright |
Double
Single
Mensur Suljovic | 2:4 | Peter Wright |
Report Finals Day
Seeds
(1) England - James Wade, Dave Chisnall
(2) Wales - Gerwyn Price, Jonny Clayton
(3) Netherlands - Michael van Gerwen, Dirk van Duijvenbode
(4) Belgium - Dimitri van den Bergh, Kim Huybrechts
(5) Northern Ireland - Daryl Gurney, Brendan Dolan
(6) Scotland - Peter Wright, John Henderson
(7) Australia - Simon Whitlock, Damon Heta
(8) Germany - Gabriel Clemens, Max Hopp
Unseeded Teams
Austria - Mensur Suljovic, Rowby-John Rodriguez
Brazil - Diogo Portela, Artur Valle
Canada - Jeff Smith, Matt Campbell
China - Jianfeng Lu, Wenqing Liu
Croatia - Boris Krcmar, Pero Ljubic - withdrew
Czech Republic - Karel Sedlacek,Adam Gawlas
Denmark - Andreas Toft Joergensen, Nils Heinsoe
Finland - Marko Kantele, Veijo Viinikka
Gibraltar - Sean Negrette, Justin Hewitt
Greece - John Michael, Veniamin Symeonidis - replacement
Hong Kong - Kai Fan Leung, Man Lok Leung
Hungary - Janos Vegsö, Patrik Kovacs
Italy - Danilo Vigato, Michele Turetta
Japan - Matsuda Jun, Yoshihisa Baba
Lithuania - Darius Labanauskas, Mindaugas Barauskas
Philippines - Lourence Ilagan, Christian Perez
Poland - Krzysztof Ratajski, Krzysztof Kciuk
Portugal - Jose de Sousa, Jose Marquez
Republic of Ireland - William O'Connor, Steve Lennon
Russia - Boris Koltsov, Evgenii Izotov
Singapor - Paul Lim, Harith Lim
Spain - Jesus Noguera, Jose Justicia
South Africa - Devon Petersen, Carl Gabriel
Sweden - Daniel Larsson, Johan Engstroem
USA - Chuck Puleo, Danny Lauby
Top ⇑