The Dutch Darts Masters are part of the new PDC
European Tour and are played in Nuland.
Schedule
Afternoon
Main Stage
Dave Chisnall | 1:6 | Gino Vos |
Mervyn King | 6:1 | Ronny Huybrechts |
Justin Pipe | 2:6 | Andy Jenkins |
Colin Lloyd | 3:6 | Scott Rand |
Kevin Painter | 6:3 | Brian Woods |
Co Stompe | 6:2 | Terry Temple |
Ronnie Baxter | 6:4 | Roland Scholten |
Wes Newton | 6:4 | Jyhan Artut |
Board 2
Alan Tabern | 6:5 | Michael Smith |
Wayne Jones | 6:2 | Dave Ladley |
Terry Jenkins | 5:6 | Max Hopp |
Jamie Caven | 6:1 | Kevin Münch |
Denis Ovens | 2:6 | James Hubbard |
Andy Smith | 6:3 | Dennis Priestley |
Paul Nicholson | 6:3 | Ross Smith |
Ian White | v | Bye |
Evening
Main Stage
Andy Hamilton | 6:5 | Dennis Smith |
Simon Whitlock | 6:4 | Per Laursen |
John Part | 4:6 | Arron Monk |
Vincent van der Voort | 6:0 | Bernd Roith |
Michael van Gerwen | 6:4 | Peter Hudson |
Phil Taylor | 6:3 | Steve Hine |
Raymond van Barneveld | 6:0 | Mick Todd |
Kim Huybrechts | 6:2 | Tomas Seyler |
Board 2
Mark Hylton | 4:6 | Davyd Venken |
Peter Wright | 5:6 | Johnny Haines |
Mark Webster | 0:6 | Mark Jones |
Steve Beaton | 6:5 | Dean Winstanley |
Colin Osborne | 6:5 | Toon Greebe |
Steve Brown | 6:5 | Dick van Dijk |
Mark Walsh | 6:1 | Jim Walker |
Brendan Dolan | 6:5 | Tony West |
Report 1. Day
Afternoon
Mark Walsh | 6:3 | Brendan Dolan |
Andy Jenkins | 6:4 | James Hubbard |
Gino Vos | 1:6 | Jamie Caven |
Andy Smith | 6:0 | Scott Rand |
Mervyn King | 4:6 | Ian White |
Kevin Painter | 5:6 | Wayne Jones |
Andy Hamilton | 6:4 | Davyd Venken |
Simon Whitlock | 6:2 | Alan Tabern |
Evening
Max Hopp | 6:4 | Steve Beaton |
Vincent van der Voort | 5:6 | Arron Monk |
Paul Nicholson | 6:4 | Michael van Gerwen |
Raymond van Barneveld | 5:6 | Johnny Haines |
Mark Jones | 2:6 | Kim Huybrechts |
Phil Taylor | 6:3 | Co Stompe |
Ronnie Baxter | 4:6 | Colin Osborne |
Wes Newton | 2:6 | Steve Brown |
Report 2. Day
Afternoon, Round Three
Phil Taylor | 6:1 | Andy Smith |
Andy Jenkins | 1:6 | Wayne Jones |
Max Hopp | 1:6 | Paul Nichsolson |
Andy Hamilton | 4:6 | Arron Monk |
Simon Whitlock | 6:1 | Ian White |
Johnny Haines | 6:5 | Jamie Caven |
Kim Huybrechts | 6:4 | Colin Osborne |
Steve Brown | 3:6 | Mark Walsh |
Evening, Quarterfinals
Phil Taylor | 5:6 | Wayne Jones |
Paul Nicholson | 6:1 | Arron Monk |
Simon Whitlock | 6:2 | Johnny Haines |
Kim Huybrechts | 6:2 | Mark Walsh |
Wayne Jones | 3:6 | Paul Nicholson |
Simon Whitlock | 6:1 | Kim Huybrechts |
Evening, Final
Paul Nicholson | 1:6 | Simon Whitlock |
Report Day 3
Top 32 Order of Merit
1 | Phil Taylor |
2 | James Wade |
3 | Simon Whitlock |
4 | Wes Newton |
5 | Andy Hamilton |
6 | Terry Jenkins |
7 | Mark Webster |
8 | Raymond van Barneveld |
9 | Justin Pipe |
10 | Kevin Painter |
11 | Dave Chisnall |
12 | Ronny Baxter |
13 | Paul Nicholson |
14 | Vincent van der Voort |
15 | Mark Walsh |
16 | Mervyn King |
17 | Andy Smith |
18 | Colin Lloyd |
19 | Robert Thornton |
20 | Brendan Dolan |
21 | John Part |
22 | Michael van Gerwen |
23 | Colin Osborne |
24 | Jamie Caven |
25 | Wayne Jones |
26 | Denis Ovens |
27 | Peter Wright |
28 | Kim Huybrechts |
29 | Steve Beaton |
30 | Mark Hylton |
31 | Steve Brown |
32 | Alan Tabern |
UK Qualifier - 7.October, Dublin
1 | Mick Todd |
2 | Johnny Haines |
3 | Scott Rand |
4 | Jim Walker |
5 | Ian White |
6 | Arron Monk |
7 | Dean Winstanley |
8 | Brian Woods |
9 | Michael Smith |
10 | Steve Hine |
11 | James Hubbard |
12 | Peter Hudson |
13 | Andy Jenkins |
14 | Mark Jones |
15 | Dave Ladley |
16 | Dennis Priestley |
17 | Ross Smith |
18 | Dennis Smith |
19 | Terry Temple |
20 | Tony West |
European Qualifier - 13. October, Bielefeld
1 | David Venken |
2 | Max Hopp |
3 | Kevin Münch |
4 | Tomas Seyler |
5 | Ronny Huybrechts |
6 | Per Laursen |
7 | Bernd Roith |
8 | Jyhan Artut |
Home Nation Qualifier - 13.October, Rosmalen
1 | Gino Vos |
2 | Dick van Dijk |
3 | Toon Greebe |
4 | Roland Scholten |