Girls Final
Veronica Koroleva, RUS | 4:3 | Beau Greaves, ENG |
Boys Final
Justin van Tergouw, NED | 4:1 | Owen Maiden, ENG |
Men Last 32
Glen Durrant, ENG (1) | 3:0 | Nobert Attard, MLT) |
Martin Phillips, WAL (16) | 1:3 | Davy van Baelen, BEL |
Wesley Harms, NED (9) | 3:2 | Raymond Smith, AUS |
Darius Labanauskas, LIT (8) | 3:0 | Steve Alker, WAL |
Martin Adams, ENG (5) | 2:3 | John O'Shea, IRE |
Brian Dawson, ENG (12) | 3:2 | Jeff Smith, CAN |
Jim Williams, WAL (13) | 3:2 | Robert Allenstein, GER |
Jamie Hughes, ENG (4) | 3:1 | Gary Robson, ENG |
Danny Noppert, NED (3) | 2:3 | Kiley Edmunds, CAN |
Richard Veenstra, NED (14) | 1:3 | Alan Soutar, SCO |
Mark McGeeney, ENG (11) | 3:2 | James Hurrell, ENG |
Scott Waites, ENG (6) | 3:0 | David Copley, ENG |
Dean Reynolds, WAL (7) | 3:0 | Neil Duff, NIR |
Darryl Fitton, ENG (10) | 3:0 | David Parletti, ENG |
Geert de Vos, BEL (15) | 3:0 | Michael Meaney. IRE |
Scott Mitchell, ENG (2) | 3:0 | Oskar Lukasiak, SWE |
After the first two men's matches the first women's quarterfinal will be played. Then one men's match alternate with a women's quarterfinal. After the last women's quarterfinal the lat three men's matches will take place.
Women Quarterfinals
Deta Hedman, ENG | 4:2 | Corinne Hammond, AUS |
Anastasia Dobromyslova, RUS | 2:4 | Maria O'Brien, ENG |
Aileen de Graaf, NED | 0:4 | Trina Gulliver, ENG |
Lisa Ashton, ENG | 1:4 | Vicky Pruim, SWE |
Men Last 16
Glen Durrant, ENG (1) | 3:1 | Davy van Baelen, BEL |
Wesley Harms, NED (9) | 3:2 | Darius Labanauskas, LIT (8) |
John O'Shea, IRE | 3:1 | Brian Dawson, ENG (12) |
Jim Williams, ENG (13) | 2:3 | Jamie Hughes, ENG (4) |
Kiley Edmunds, CAN | 3:3 | Alan Soutar, SCO |
Mark McGeeney, ENG (11) | 3:2 | Scott Waites, ENG (6) |
Dean Reynolds, WAL(7) | 0:3 | Darryl Fitton, ENG (10) |
Geert de Vos, BEL (15) | 1:3 | Scott Mitchell, ENG (2) |
Beside the World Disability Masters will be played down to the semi-finals.
WDDA - Final
Vince D'Hond | 3:0 | Richard Green |
Men Quarter Finals
Glen Durrant, ENG | 4:3 | Wesley Harms, NED |
John O'Shea, IRE | 2:4 | Jamie Hughes, ENG |
Kiley Edmunds, CAN | 2:4 | Mark McGeeney, ENG |
Darryl Fitton, ENG | 1:4 | Scott Mitchell, ENG |
Women Semi-Finals
Deta Hedman, ENG | 4:1 | Marie O'Brien, ENG |
Trina Gulliver, ENG | 4:1 | Vicky Pruim, SWE |
The men's quarterfinals will alternate with the women's semifinals
Men Semi Finals
Glen Durrant, ENG | 5:0 | Jamie Hughes, ENG |
Mark McGeeney, ENG | 5:2 | Scott Mitchell, ENG |
Final - Women
Deta Hedman, ENG | 2:5 | Trina Gulliver, ENG |
Final - Men
Glen Durrant, ENG | 6:3 | Mark McGeeney |
The Top 16 of the BDO Ranking of the men are seeded and and the Top 4 of the women and enter the tournament on the second day.
Seeded Men
Glen Durrant, ENG (1)
Scott Mitchell, ENG (2)
Danny Noppert, NED (3)
Jamie Hughes, ENG (4)
Martin Adams, ENG (5)
Scott Waites, ENG (6)
Dean Reynolds, ENG (7)
Darius Labanauskas, LIT (8)
Wesley Harms, NED (9)
Darryl Fitton, ENG (10)
Mark McGeeney, ENG (11)
Brian Dawson, ENG (12)
Jim Williams, WAL (13)
Richard Veenstra, NED (14)
Geert de Voos, BEL (15)
Martin Phillips, WAL (16)
Seeded Women
Deta Hedman, ENG (1)
Lisa Ashton, ENG (2)
Aileen de Graaf, NED (3)
Anastasia Dobromyslova, RUS (4)
Top ⇑