The WDF Europe Cup will be streamed:
Europe Cup Stream
Wednesday, 28. September |
Thursday, 29. September |
Friday, 30. September | |
Saturday, 1. October | Finals |
Results Men |
Results Women |
Team
Quarterfinals
England | 9:7 | Croatia |
Scotland | 8:9 | Sweden |
Republic of Ireland | 9:8 | Wales |
Finland | 6:9 | Netherlands |
Semifinals
England | 9:2 | Sweden |
Republic of Ireland | 6:9 | Netherlands |
Final
England | 9:8 | Netherlands |
Pairs
Quarterfinals
Kenny/Cankett, WAL | 4:1 | Hurrel/Littler, ENG |
Pecnkal/Biskupic, HRV | 2:4 | Bialecki/Marciniak, POL |
Kadar/Brodi, ROU | 1:4 | Williams/Richardson, ENG |
Sedlak/Masek, CZE | 4:1 | Small/Bain, SCO |
Semifinals
Kenny/Cankett, WAL | 4:5 | Bialecki/Marciniak, POL |
Williams/Richardson, ENG | 5:1 | Sedlak/Masek, CZE |
Final
Bialecki/Marciniak, POL | 2:6 | Williams/Richardson, ENG |
Singles
Quarterfinals
Sebastian Bialecki, POL | 2:5 | Danny Van Trijp, NL |
Jan McIntosh, FRO | 3:5 | Teemu Harju, FIN |
Andy Baetens, BEL | 5:4 | Luke Littler, ENG |
Alexamder Masek, CSE | 4:5 | Jacques Labre, FRA |
Semifinals
Danny Van Trijp, NL | 1:6 | Teemu Harju, FIN |
Andy Baetens, BEL | 5:6 | Jacques Labre, FRA |
Final
Teemu Harju, FIN | 2:7 | Jacques Labre, FRA |
Team
Quarterfinals
England | 9:2 | Finland |
Sweden | 9:7 | Republic of Ireland |
Germany | 9:6 | Spain |
Scotland | 7:9 | Netherlands |
Semifinals
England | 9:7 | Sweden |
Germany | 6:9 | Netherlands |
Final
England | 9:1 | Netherlands |
Pairs
Quarterfinals
Hedman/Greaves, ENG | 4:3 | O'Sullivan/Patts, WAL |
Fajardo/Martinez, SPA | 3:4 | Forsmark/Jansson, SWE |
Pruim/Hägvall, SWE | 4:0 | Winstanley/Brookin, ITA |
Zijlstra/Rietbergen, NL | 4:1 | Sheldon/Byrne, IRE |
Semifinals
Hedman/Greaves, ENG | 5:0 | Forsmark/Jansson, SWE |
Pruim/Hägvall, SWE | 5:0 | Zijlstra/Rietbergen, NL |
Final
Hedman/Greaves, ENG | 6:3 | Pruim/Hägvall, SWE |
Singles
Quarterfinals
Veronika Ihasz, HUN | 5:3 | Lorraine Winstanley, ENG |
Monique Lessmeister, GER | 4:5 | Almudena Vajardo, SPA |
Rhian O'Sullivan, WAL | 5:3 | Aurora Fochesato, ITA |
Beau Greaves, ENG | 5:2 | Robin Byrne, IRE |
Semifinals
Veronika Ihasz, HUN | 4:6 | Almudena Vajardo, SPA |
Rhian O'Sullivan, WAL | 1:6 | Beau Greaves, ENG |
Final
Almudena Vajardo, SPA | 4:7 | Beau Greaves, ENG |
Austria
Belgium
Bulgaria
Catalunya
Croatia
Czech Republic
Denmark
Egypt
England
Claire Brookin
Deta Hedman
Beau Greaves
Lorraine Winstanley
James Hurrell
Luke Littler
Josh Richardson
Scott Williams
Estonia
Faroe Islands
Finland
France
Germany
Jens Ziegler
Daniel Zygla
Erik Tautfest
Ole Holtkamp
Irina Armstrong
Monique Lessmeister
Lena Zollikofer
Lisa Zollikofer
Gibraltar
Greece
Guernsey
Hungary
Iceland
Isle of Man
Italy
Jersey
Latvia
Liechtenstein
Lithunia
Luxembourg
Malta
Netherlands
Jelle Klaasen
Dennis Ole Kalter
Wesley Plaisier
Danny van Trijp
Lerena Rietbergen
Priscilla Steenbergen
Anca Zijlstra
Noa-Lynn van Leuwen
Northern Ireland
Norway
Poland
Republic of Ireland
Romania
Scotland
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
Wales
Top ⇑