Schedule
Eight First Round Matches
Best of Nine, 501 Doubles
Italy | 1:5 | Canada |
Russia | 4:5 | Spain |
Switzerland | 5:2 | China |
Denmark | 1:5 | Brazil |
Wales | 5:3 | Thailand |
Australia | 5:1 | Hong Kong |
Scotland | 5:1 | USA |
Austria | 4:5 | Japan |
Report, Statistics First Day
Eight First Round Matches
Best of Nine, 501 Doubles
New Zealand | 3:5 | Singapore |
Greece | 1:5 | Finland |
Northern Ireland | 5:4 | Poland |
Hungary | 3:5 | South Africa |
Belgium | 5:4 | Republic of Ireland |
England | 5:3 | Czech Republic |
Sweden | 3:5 | Germany |
Netherlands | 5:0 | Gibraltar |
Afternoon - Four Second Round Matches
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Wales | 2:1 | Switzerland |
Australia | 2:1 | Spain |
Japan | 2:0 | Canada |
Scotland | 2:0 | Brazil |
Wales 2:1 Switzerland
Singles
Gerwyn Price | 3:4 | Alexander Fehlmann |
Jonny Clayton | 4:0 | Andreas Bless |
Double
Price/Clayton | 4:1 | Fehlmann/Bless |
Australia 2:1 Spain
Singles
Simon Whitlock | 2:4 | Cristo Reyes |
Kyle Anderson | 4:1 | Toni Alcinas |
Double
Whitlock/Anderson | 4:3 | Reyes Alcinas |
Japan 2:0 Canada
Singles
Seigo Asada | 4:3 | John Part |
Haruki Muramatsu | 4:0 | Dawson Murschell |
Double not necessary
Scotland 2:0 Brazil
Singles
Peter Wright | 4:1 | Diogo Portela |
Gary Anderson | 4:0 | Bruno Bangel |
Double not necessary
Evening - Four Second Round Matches
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Belgium | 2:0 | Finland |
England | 2:1 | Singapore |
Northern Ireland | 1:2 | Germany |
Netherlands | 2:0 | South Africa |
Belgium 2:0 Finland
Singles
Kim Huybrechts | 4:0 | Marko Kantele |
Dimitri van den Bergh | 4:1 | Kim Viljanen |
Double not necessary
England 2:1 Singapore
Singles
Rob Cross | 2:4 | Paul Lim |
Dave Chisnall | 4:2 | Harith Lim |
Double
Northern Ireland 1:2 Germany
Singles
Daryl Gurney | 4:0 | Martin Schindler |
Brendan Dolan | 3:4 | Max Hopp |
Double
Gurney/Dolan | 2:4 | Schindler/Hopp |
Netherlands 2:0 South Africa
Singles
Michael van Gerwen | 4:0 | Liam O'Brien |
Raymond van Barneveld | 2:0 | Devon Petersen |
Double not necessary
Afternoon - Quarterfinals
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Scotland | 2:0 | Japan |
Australia | 2:1 | Wales |
England | 1:2 | Belgium |
Germany | 0:2 | Netherlands |
Scotland 2:0 Japan
Singles
Peter Wright | 4:0 | Seigo Asada |
Gary Anderson | 4:0 | Haruki Muramatsu |
Double not necessary
Australia 2:1 Wales
Singles
Simon Whitlock | 4:2 | Gerwyn Price |
Kyle Anderson | 0:4 | Jonny Clayton |
Double
England 1:2 Belgium
Singles
Kim Huybrechts | 2:4 | Rob Cross |
Dimitri van den Bergh | 4:3 | Dave Chisnall |
Double
Germany 0:2 Netherlands
Singles
Martin Schindler | 1:4 | Michael van Gerwen |
Max Hopp | 0:4 | Raymond van Barneveld |
Double not necessary
Evening - Semi-finals, Final
Semi-Finals
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Scotland | 2:1 | Australia |
Belgium | 0:2 | Netherlands |
Scotland 2:1 Australia
Singles
Peter Wright | 4:3 | Simon Whitlock |
Gary Anderson | 3:4 | Kyle Anderson |
Double
Netherlands 2:0 Belgium
Singles
Michael van Gerwen | 4:2 | Kim Huybrechts |
Raymond van Barneveld | 4:2 | Dimitri van den Bergh |
Double not necessary
Final
2 Singles, Best of 7 Legs, followed by Best of 7 Double, folloed by two more singles if necessary
3 points necessary for the win
Netherlands 3:1 Scotland
Singles
Michael van Gerwen | 4:2 | Peter Wright |
Raymond van Barneveld | 1:4 | Gary Anderson |
Michael van Gerwen | 4:0 | Gary Anderson |
Double
Report, Statistics Finals Day
Seeded Nations
1 | Scotland - Gary Anderson, Peter Wright |
2 | England - Rob Cross, Dave Chisnall |
3 | Netherlands - Michael van Gerwen, Raymond van Barneveld |
4 | Australia - Simon Whitlock, Kyle Anderson |
5 | Wales - Gerwyn Price, Jonny Clayton |
6 | Northern Ireland - Daryl Gurney, Brendan Dolan |
7 | Belgium - Kim Huybrechts, Dimitri van den Bergh |
8 | Austria - Mensur Suljovic, Zoran Lerchbacher |
Other Nations
Brazil - Diogo Portela, Bruno Rangel
Canada - John Part, Dawson Murschell
China - Momo Zhou, Xiaochen Zong
Czech Republic - Roman Benecky, Karel Sedlacek
Denmark - Per Laursen, Henrik Primdal
Finland - Kim Viljanen, Marko Kantele
Germany - Max Hopp, Martin Schindler
Gibraltar - Dyson Parody, Justin Broton
Greece - John Michael, Veniamin Symeonidis
Hong Kong - Royden Lam, Ho Yin Shek
Hungary - Tamas Alexits, Nandor Bezzeg
Italy - Michel Furlani, Alessio Medaina
Japan - Segio Asadam Haruki Muramatsu
New Zealand - Cody Harris, Warren Parry
Poland - Krzysztof Ratajski, Tytus Kanik
Republic of Ireland - Steve Lennon, William O'Connor
Russia - Boris Koltos, Alexandr Oreshkin
Singapore - Paul Lim, Harith Lim
South Africa - Devon Petersen,Liam O'Brien
Spain - Cristo Reyes, Antonio Alcinas
Sweden - Daniel Larsson, Dennis Nilsson
Switzerland - Alexander Fehlmann, Andreas Bless
Thailand - Thanawat Gaweenuntavong, Attapol Eupakaree
United States of America - Larry Butler, Darin Young
Top ⇑