Schedule
Eight First Round Matches
Best of Nine, 501 Doubles
Thailand | 3:5 | Griechenland |
Hongkong | 3:5 | Russland |
Republik Irland | 5:3 | Polen |
Japan | 3:5 | Spanien |
Belgien | 5:2 | Neuseeland |
Australien | 5:4 | Dänemark |
Schottland | 2:5 | Singapore |
Wales | 5:4 | Finnland |
Report First Day
Eight First Round Matches
Best of Nine, 501 Doubles
USA | 5:1 | Italien |
Ungarn | 2:5 | Kanada |
Österreich | 5:0 | China |
Süd Afrika | 5:3 | Schweden |
Brasilien | 5:4 | Schweiz |
Nord Irland | 4:5 | Deutschland |
England | 5:2 | Gibraltar |
Niederlande | 5:1 | Tschechien |
Afternoon - Four Second Round Matches
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Belgium 2:0 Greece
Singles
Kim Huybrechts | 4:2 | Ioannis Selachoglou |
Ronny Huybrechts | 4:0 | John Michael |
Double not needed
Wales 2:0 Republic of Ireland
Singles
Gerwyn Price | 4:3 | Mick McGowan |
Mark Webster | 4:3 | William O'Connor |
Double not needed
Australia 1:2 Russia
Singles
Kyle Anderson | 2:4 | Aleksandr Oreshkin |
Simon Whitlock | 4:1 | Boris Koltsov |
Double
Anderson/Whitlock | 0:4 | Oreshkin/Koltsov |
Singapore 2:1 Spain
Singles
Paul Lim | 4:0 | Antonio Alcinas |
Harith Lim | 1:4 | Cristo Reyes |
Double
P.Lim/H.Lim | 4:0 | Alcinas/Reyes |
Evening - Four Second Round Matches
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Austria 2:0 Canada
Singles
Mensur Suljovic | 4:0 | John Part |
Rowby-John Rodriguez | 4:1 | John Norman Jnr |
Double not needed
Germany 2:0 Brazil
Singles
Martin Schindler | 4:0 | Alexandre Sattin |
Max Hopp | 4:1 | Diogo Portela |
Double not needed
England 2:0 South Africa
Singles
Adrian Lewis | 4:0 | Devon Petersen |
Dave Chisnall | 4:0 | Deon Oliver |
Double not needed
Netherlands 2:1 USA
Singles
Michael van Gerwen | 4:2 | Darin Young |
Raymond van Barneveld | 2:4 | Larry Butler |
Double
van Gerwen/van Barneveld | 4:0 | Butler/Young |
Afternoon - Quarterfinals
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Singapore 1:2 Belgium
Singles
Paul Lim | 1:4 | Kim Huybrechts |
Harith Lim | 4:2 | Ronny Huybrechts |
Double
P.Lim/H.Lim | 2:4 | K.Huybrechts/R.Huybrechts |
Russia 0:2 Wales
Singles
Aleksandr Oreshkin | 1:4 | Gerwyn Price |
Boris Koltsov | 0:4 | Mark Webster |
Doubles not needed
England 2:1 Austria
Singles
Adrian Lewis | 0:4 | Mensur Suljovic |
Dave Chisnall | 4:1 | Rowby-John Rodriguez |
Double
Lewis/Chisnall | 2:4 | Suljovic/Rodriguez |
Germany 1:2 Netherlands
Singles
Martin Schindler | 2:4 | Michael van Gerwen |
Max Hopp | 4:3 | Raymond van Barneveld |
Double
Schindler/Hopp | 1:4 | Van Gerwen/Van Barneveld |
Evening - Semi-finals, Final
Semi-Finals
Two singles each, best of 7 legs, followed by a best of seven legs Doubles if necessary
Belgium 0:2 Wales
Singles
Kim Huybrechts | 2:4 | Gerwyn Price |
Ronny Huybrechts | 2:4 | Mark Webster |
Double not necessary
England 0:2 Netherlands
Singles
Adrian Lewis | 3:4 | Michael van Gerwen |
Dave Chisnall | 2:4 | Raymond van Barneveld |
Double not needed
Final
2 Einzel, Best of 7 Legs, gefolgt von Best of 7 Doppel, gefolgt von zwei weiteren Einzeln falls notwendig
3 Punkte für den Sieg nötig
Netherlands 3:1 Wales
Singles
Gerwyn Price | 0:4 | Michael van Gerwen |
Mark Webster | 4:1 | Raymond van Barneveld |
Gerwyn Price | 2:4 | Raymond van Barneveld |
Double
Price/Webster | 1:4 | van Gerwen/van Barneveld |
Report Statistics Finals Day
-->
Seeded Nations
1 | Scotland: Gary Anderson, Peter Wright |
2 | England: Adrian Lewis, Dave Chisnall |
3 | Netherlands: Michael van Gerwen, Raymond van Barneveld |
4 | Wales: Gerwyn Price, Mark Webster |
5 | Australia: Simon Whitlock, Kyle Anderson |
6 | Northern Ireland: Daryl Gurney, Brendan Dolan |
7 | Austria: Mensur Suljovic, Rowby-John Rodriguez |
8 | Belgium: Kim Huybrechts, Ronny Huybrechts |
Other Nations
Brazil: Diogo Portela, Alexandre Sattin
Canada: John Part, John Norman Jnr
China: Weihong Li, Yuanjun Liu
Czech Republic: Frantisek Humpula, Karel Sedlacek
Denmark: Per Laursen, Alex Jensen
Finland: Kim Viljanen, Marko Kantele
Germany: Max Hopp, Martin Schindler
Gibraltar: Dyson Parody, Dylan Duo
Greece: John Michael, Ioannis Selachoglou
Hong Kong: Royden Lam, Kai Fan Leung
Hungary: Janos Vegso, Zoltan Mester
Italy: Daniele Petri, Gabriel Rollo
Japan: Yuki Yamada, Haruki Muramatsu
Latvia: Madars Razma, Nauris Gleglu, withdrew
New Zealand: Rob Szabo, Cody Harris
Poland: Krzysztof Ratajski, Tytus Kanik
Republic of Ireland: Mick McGowan, William O'Connor
Russia: Boris Koltsov, Aleksandr Oreshkin
Singapore: Paul Lim, Harith Lim
South Africa: Devon Petersen, Deon Oliver
Spain: Cristo Reyes, Antonio Alcinas
Sweden: Magnus Caris, Daniel Larsson
Schwitzerland: Patrick Rey, Philipp Ruckstuhl, replaced
Thailand: Thanawat Gaweenuntawong, Attapol Eupakaree
United States of America: Larry Butler, Darin Young
Top ⇑